Új kopjafával gazdagodott Nagymegyer

A nagymegyeri Szent István emlékparkban szeptember 8-án kopjafát avattak a pozsonyi csata 1111. évfordulója tiszteletére. A megemlékezés a Csemadok helyi alapszervezete és a 23. sz. Arany János cserkészcsapat szervezésében került megrendezésre.

 A Csemadok Nagymegyeri Alapszervezete a cserkészekkel közösen családi délutánt szervezett szeptember második szombatján. A gazdag program és a kora őszi napfényes idő sok embert vonzott az egykori Zárda udvarára. A kora délután kezdődő műsor minden korosztály számára tartogatott valami érdekességet. A néptánc, a népzene és a magyar nóták mellett a gyerekeket kézműves foglalkozás és ugráló vár várta, az enni és főzni szeretőknek Tatati Robi főzött és dedikálta a könyvét. Az egészségre fókuszálva az egyik sátor alatt ingyenes vérnyomás, koleszterinszint- és vércukorszint-mérést végeztek, valamint táplálkozási tanácsokat adtak. Légy te is cserkész! címmel a cserkészek gyermekfoglalkozásokat tartottak a kicsiknek.

A kemencében langalló sült, bent, a Zárda épületében, egy rendkívül érdekes kiállítást nézhettek meg az érdeklődők. Takács Gergely bútorkészítő „Fényben és faforgácsban írva” elnevezésű kiállításán nemcsak avantgárd művészi megfogalmazásban kifaragott bútordarabok, de a magyar történelem főbb állomásait megörökítő „deszkakerítés” is helyet kapott. A pozsonyi csata megalapozta ittlétünket A rendezvény része volt a késő délután sorra kerülő kopjafaavatás a szomszédos Szent István emlékparkban. „Egy különleges alkalomból jöttünk most össze itt, városunk történelmi hagyományápolásának egy fontos helyszínén, a kopjafaparkban. Számos alkalomról, neves eseményről megemlékezve állnak már itt emlékoszlopok, jelezve, hogy az itt élő emberek életében fontos a hazaszeretet, a hagyományok ápolása, vagy akár a baráti kapcsolatok ápolása két település vagy szervezet között.” – hangzott el a szervezők beszédében. Elmondták, hogy Nagymegyer már a honfoglalás korában is lakott település volt. Az Árpád törzsébe tartozó nemzetség tagjai itt éltek ezen a területen, ennek állít emléket a városban lévő Árpád szobor. Több mint ezer éve zajlott őseink honfoglalása és letelepedése a Kárpát-medencében. A honfoglalás során Árpád fejedelem és alvezérei elfoglalták és megsemmisítették a Morva fejedelemség területeit, valamint megszállták a Frank Birodalom keleti területeit és a Dunántúlt is. A pozsonyi csata történetírásunk egyik méltatlanul elfeledett csatája, ennek hivatott emléket állítani az emlékpark új kopjafája.  

Ünnepi beszédet Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke mondott. Ebben összefoglalta a Pozsonyi csata történéseit és történelmi hátterét. „Ez a győzelem olyan átütő volt és annyira meghatározó volt a bajorokkal és a Keleti Frank Királysággal szemben, hogy 130 évig utána a későbbi magyar királysággal szemben nem indított egy nép sem támadást. A magyarok a következő 130 évre ki tudták vívni a békét, be tudták fejezni a honfoglalást, sőt, el tudtak foglalni további területeket is, ami addig a morvákhoz vagy a frankokhoz tartozott. Ezért meghatározó jellegű, ami ott történt, és valóban nagyon jó, hogy itt Nagymegyeren is megemlékezünk róla.” A megyei alelnök hozzátette, hogy ha ez a győzelem nem történt volna meg, akkor feltehetően a honfoglalást nem lehetett volna befejezni, és a magyarság eltűnt volna erről a területről. „Ezért fontos, hogy emlékezzünk erre a nagyon komoly és sikeres harci cselekedetre, erre az ütközetre, és emlékezzünk arra, hogy ebben az időben és még nagyon hosszú ideig nagyon sok győztes csatánk volt, és mindaz mellé, amit utólag már általában ünneplünk, amire megemlékezünk, oda kell sorolni azokat is. Nem felejthetjük el a pozsonyi csatát, amely 907-ben zajlott és megalapozta az ittlétünknek a gyökerét és megalapozta a jelenünket is ” – hangsúlyozta. Az ünnepi beszéd után Holényi Gergő, a cserkészcsapat parancsnoka, Károlyi Balázs, a Csemadok alapszervezetének vezetőségi tagja leleplezték a kopjafát. Szatmár Tibor fafaragó mester mellett ők voltak a kopjafa kifaragói. Az emlékoszlopba faragott jelképekről Szatmár Tibor beszélt a jelenlévőknek. A rendezvény a Himnusz eléneklésével ért véget.

Szabados Kati , 2018. szeptember 09., www.ma7.sk/tajaink

joomla.org