A cél: fiatalítás

 

Januárban történelmi váltás történt a nagymegyeri Csemadok élén, hiszen több évtizedes vezetői munka után Varga László átadta az irányítást, és az újonnan megválasztott Bittera Zsuzsanna vette át tőle az elnöki teendőket. Vele beszélgettünk a szervezet legégetőbb gondjáról, és a fiatalok szerepéről.

Milyen megfontolásból vállalta el a megbízatást, és milyen tervekkel vág bele az új feladatba az eddigi alelnök?

Az eddigi elnök, Varga László már tavaly megkeresett azzal, hogy szeretné egy fiatalabbnak átadni a stafétát. Akkor még nem tudtam eleget tenni a kérésnek, mert levelező szakon egyetemi tanulmányokat folytattam. Úgy nem akartam elvállalni, hogy a nevemet adom hozzá, viszont a munkát nem én végzem el. Most viszont már változott a helyzet, és elvállaltam a felkérést, azzal a feltétellel, hogy a vezetőség sem ellenzi. A legfőbb feladatnak azt tartom, hogy kezdjünk valamit a tagság elöregedésével. Elég magas az átlagéletkor a szervezetben, ezért szükség lenne fiatal behatásokra, ötletekre, és általában a fiatalosabb szellemiségre.

Mi lehet az elöregedés oka, és mit lehet tenni ellene?

Azt látom, hogy a hagyományos, és talán kissé merev rendezvények – a jeles napoktól, évfordulóktól az emléktábla-leleplezésekig – nem érdeklik, nem mozgatják meg a fiatalokat, nem az ő nyelvükön szólnak. A megoldás pedig önmagában azt jelentené, hogy a fiatalok bejelentkeznek az elképzeléseikkel, ötleteikkel, amelyekre a kortársaik is fogékonyabbak. Szívesen várjuk a javaslatok, megoldási lehetőségeket, hiszen a Csemadok egy társadalmi szervezet, így a társadalomra is szükség van a jó működéséhez.

Nem lehetséges, hogy a fiatalok eleve azért nem törekednek a Csemadokba, mert nem látja a kortársait a rendezvényeken, és kívülről is látszik rajta a fiatalok hiánya?

Ezek sajnos egymással összefüggő gondok, de ez is közrejátszik. Talán egy fiatal úgy érzi, hogy ez egy számára idegen szervezet, ahol neki nincs keresnivalója. A megoldás módját még nem találtuk meg, de megszólításokat máris kaptam több korosztályból. Ez legalábbis biztató, hogy a szervezeten kívülről is látnak benne fantáziát, és van érdeklődés a belépésre. Csodát persze én se tudok tenni, de biztosan létezik másfajta megközelítése is a dolgoknak. A rendezvényeinket – amellett, hogy minden tiszteletem az eddigi szervezőmunkát elvégzőké – talán hozzá lehetne igazítani a társadalmi elvárásokhoz, igényekhez. A tavalyi év folyamán 36 rendezvényben működtünk közre, sűrűn tevékenykedünk, de ez magában nem látszik megoldani az említett problémakört.

A Csemadok is nyilvánvalóan véges költségvetésből gazdálkodik, így meg kell nézni, hogy mire költi a pénzt. Az irányelvek maradnak a régiek, vagy várható változás?

Az is felmerült már, hogy alább kéne adni a mennyiségből, és inkább a minőségre összpontosítani, ebbe beleértve a szervezet véges anyagi lehetőségeit is. Pozitív példaként említhetem viszont a májusfaállítást. Pár éve jött az ötlet, hogy visszahozhatnánk ezt a hagyományt. Az első éven még nem vonzott nagy érdeklődést, a későbbiekben viszont kidomborodott az esemény népünnepély jellege, és évek óta sok érdeklődő jön ki megnézni. Ez egy érdemes iránynak tűnik, ilyen módon nyitni az emberek felé. Ha odafigyelünk, hogy miben működünk közre, és ügyesen választjuk meg a témáinkat, akkor látok rá esélyt, hogy meg lehet mozdítani az embereket. Kiemelhetném Tarics Péter közelmúltbeli könyvbemutatóját, amely a vártnál nagyobb érdeklődést vonzott, fiatalok is ott ültek a közönségben, és jó híre ment a dolognak, mert azóta számtalanszor megkérdezték tőlem, hogy hol lehet hozzájutni a könyvhöz. Ez is bizonyítja, hogy a jó témaválasztás mennyire fontos.

Miért lehet vonzó egy fiatal számára a Csemadok, miért tarthatja megfelelő terepnek a közösségi életben való részvételre?

Szükségünk van a megújulásra, így a fiatalok nem egy olyan szervezethez jönnének, amelynek csak azért kellenek, hogy több tagja legyen. Bátran ajánlom nekik, hogy nyissanak felénk, hiszen éppen az ő frissességük az, aminek helyet kell és helyet is akarunk találni. Bizonyos reformokra nyilván szükség van, és ezt velük együtt lenne jó véghezvinni.

Nagymegyeri Hírmondó, 2013 március,  VKL

 

joomla.org